fbpx

איך מסבירים?

הסברה כחול לבן

על אף העובדה שמדינת ישראל מחזיקה משרד הסברה, מערך ומטה הסברה לאומי, נראה שמי שלקחו על עצמם את תפקיד ההסברה היו דווקא אנשים פרטיים. בין השמות הבולטים, במיוחד מאז אסון ה-7 באוקטובר אפשר למצוא את נועה תשבי, בן שפירו, מייקל רפפורט ואחרים. לשמות האלו מצטרף שם נוסף ואולי המעניין מכולם, מי שהפך להיות הפנים של ההסברה הישראלית בארץ ובעולם וסיפור חייו הוא עדות למורכבות החברה הישראלית.

מי אתה יוסף חדאד?

יוסף חדאד, ערבי-נוצרי, נולד וגדל בנצרת, ספג מילדות ערכים של כבוד הדדי וסובלנות. ביתו היה מיקרוקוסמוס של רב-תרבותיות, עם הורים שהקפידו שילדיהם ידברו עברית ואנגלית לצד ערבית. כבר בגיל צעיר, יוסף מצא את עצמו מגשר בין עולמות – משחק כדורגל עם חברים יהודים בחיפה ומתעניין בהיסטוריה ופוליטיקה ישראלית.

נקודת מפנה משמעותית בחייו הגיעה בגיל 18, כשהחליט להתגייס לצה"ל. זו הייתה החלטה לא שגרתית עבור צעיר ערבי, אך יוסף ראה בה ביטוי לאמונתו שצה"ל הוא צבא ההגנה לישראל – לכל אזרחיה. למרות הביקורת מסביבתו הקרובה, הוא התעקש על דרכו, מונע מתחושת שייכות ואחריות למדינה.

שירותו הצבאי, שכלל לחימה במלחמת לבנון השנייה ופציעה קשה, עיצב את השקפת עולמו. הוא חווה על בשרו את המחיר של הסכסוך, אך יחד עם זאת את העוצמה של אחווה ושותפות גורל. חוויותיו אלו היוו את הבסיס לפעילותו הציבורית בשנים שלאחר מכן.

קול ייחודי בשיח הישראלי

לאחר השחרור והחלמה ממושכת, חדאד הקים את עמותת "ביחד – ערבים זה לזה". מטרת העמותה היא לגשר על פערים בין ערבים ויהודים בישראל ולקדם שיח חיובי ובונה. הוא זיהה צורך בקול ערבי-ישראלי שידבר על אתגרי היומיום של הקהילה הערבית, מעבר לשיח הפוליטי המקוטב.

הפריצה הגדולה של חדאד לתודעה הציבורית הגיעה במהלך מבצע "שומר החומות" ב-2021. בתקופה זו, כשהמתח בין יהודים לערבים בישראל הגיע לשיא, קולו של חדאד בלט בנוף התקשורתי. הוא הופיע בערוצי תקשורת מקומיים ובינלאומיים, מציג עמדה מורכבת ומאוזנת, המגנה אלימות מכל צד אך גם מדגישה את הצורך בדו-קיום ובהידברות.

מה שמייחד את חדאד הוא יכולתו לנוע בין עולמות. הוא מדבר בשפה ברורה וישירה, לא חושש להביע ביקורת כלפי שני הצדדים, אך תמיד מתוך אמונה בפוטנציאל לשינוי חיובי. נקודת מבט שלעתים קרובות חסרה כל כך בשיח הציבורי.

כיום, יוסף חדאד הוא אחת הדמויות המבוקשות ביותר בזירת ההרצאות בישראל. הוא מביא עימו סיפור אישי מרתק, תובנות עמוקות על מורכבות החברה הישראלית וחזון לעתיד משותף. הרצאתו "גאה להיות ערבי וגאה להיות ישראלי" היא הרצאה מעוררת השראה, אשר מעלה דיון חשוב, מאתגרת תפיסות מקובלות ומציעה פרספקטיבה חדשה על סוגיות מוכרות.

הרצאה מרתקת זו מדגימה כיצד ניתן לשמור על זהות מורכבת – ערבי, ישראלי, נוצרי – ובו זמנית להיות חלק אינטגרלי מהחברה הישראלית ובעיקר נותנת הבנה איך אפשר להפעיל את גלגלי היצירתיות בחיינו וללכת לאו דווקא עם מה שברור וטריוויאלי.

אנחנו  בספיקסיט זמינים להקשיב ולדייק עבורכם את ההרצאה הנכונה, לאירוע קטן במשרדי החברה או בכנס רב משתתפים – פשוט לחצו כאן.

מוזמנים לעיין בהרחבה במאגר המרצים שלנו ולמצוא עוד המון תוכן מקצועי והרצאות מעניינות שמחכות לכם שם.