fbpx

ממשבר לניצחון

ד"ר עו"ד רונן ברגמן


הרצאות אונליין

מוטיבציה והשראה

תקשורת עיתונות וספרות

מדיני ובטחוני

60 דקות

אנגלית, עברית

ללא הגבלה

תיאור ההרצאה

ממשבר לניצחון, כך הובילו כמה מנהלים ומפקדים מהפיכה ארגונית, טכנולוגית ומבצעית ששינתה את ההיסטוריה

שורת משברים קשה פקדה את ישראל ואת קהילת המודיעין שלה בתחילת שנות ה-2000. הדברים הגיעו עד כדי כך שאחד מראשי הקהילה מודה בראיון עם רונן ברגמן, במסגרת התחקיר לספרו החדש כי "לא סיפקנו לאזרחי ישראל את חליפת המגן שהם ראויים לה". אלא שכמה דמויות מפתח שתפסו את הנהגת ארגוני הביון והביטחון של ישראל בתקופה הזו הביאו שינוי גדול. הם ראו מחוץ לקופסא, התנתקו מכל מחויבות ארגונית ואישית, פעלו נגד אופוזיציה פנימית קשה וערכו מהלכים שנראו לעיתים אפילו הזויים כדי להביא שינוי. האנשים האלה הצילו את מדינת ישראל. בהרצאה תתואר המהפכה הארגונית\טכנולוגית\מבצעית שעברו סוכנויות הביון בהנהגת האישים הללו, אילו צעדים הם נקטו ומה הפך אותם, דווקא אותם, לאלה שהצליחו לגרום לשינוי הנכון.

המסר העיקרי של ההרצאה

ההרצאה הזו אינה רק תיאור היסטורי אלא שורת לקחים ממנהיגי קהילת המודיעין של ישראל שפירטו בראיונות בלעדיים עם רונן ברגמן כיצד הובילו את השינוי. היא רלוונטית לכל ארגון המבקש לשאוב מניסיון ולקחים ארגוניים שהופקו בתנאי הלחץ הקשים ביותר שניתן להעלות עד הדעת, כיצד לערוך מהפיכות ארגוניות ולהתאים את המערכת לזמן ולמקום העכשוויים.

כמה מילים על המרצה

ד"ר עו"ד רונן ברגמן הוא פרשן בכיר בידיעות אחרונות וכתב המגזין השבועי של הניו יורק טיימס במזרח התיכון. עיקר עיסוקו בנושאי צבא, יחסים בין לאומיים, מודיעין וטרור. ברגמן הוא מחברם של שישה ספרים, כולם היו רבי מכר. ברגמן היה שותף לכמה סרטים דוקומנטריים ואף כתב תסריט לסרט חדש של עמוס גיתאי, המבוסס על כמה פרקים מספרו "מדינת ישראל תעשה הכל". ד"ר ברגמן מנהל מאבק ארוך שנים למען חופש המידע וזכות הציבור לדעת. במסגרת מאבק זה הביאו פרסומיו ועתירות שהגיש לפתיחתם לעיון הציבור של תיקים רבים בהם המחקרים החסויים על מלחמת יום הכיפורים, מסמכים רבים המתארים את פעילות המודיעין הישראלי באפריקה, פרוטוקולים של משפטים בנושאי ביטחון ועוד. ברגמן בעל תואר ראשון בהצטיינות במשפטים מאוניברסיטת חיפה ומאסטר ביחסים בין-לאומיים מאוניברסיטת קיימברדיג', בריטניה.

הוא כותב באופן קבוע גם בשבועון "דר שפיגל" בגרמניה. עיקר עיסוקו בנושאי צבא, יחסים בין לאומיים, מודיעין וטרור. הוא כתב בעבר בוול סטריט ג'ורנל, וניוזוויק, לצד הגארדיין והטיימס בבריטניה. ד"ר ברגמן הגיש את התוכנית ערב חדש בטלוויזיה החינוכית במשך שש שנים. דויד רמניק, העורך הראשי של הניויורקר הכתיר אותו כ"עיתונאי החוקר הטוב בישראל". גיאורג מסקולו, העורך הראשי של דרשפיגל כתב עליו כי הוא "המומחה הטוב ביותר בעולם לענייני המוסד".

מתוך רבי המכר אותם כתב, ספרו הרביעי, "The Secret War With Iran" פורסם בספטמבר 2008 בהוצאת סיימון אנד שוסטר, בארצות הברית ובאירופה, וזכה לביקורות נלהבות. האקונומיסט הבריטי כתב כי:"הספר הוא קריאה מרגשת". ספרו הבא של ברגמן, העוסק בתולדות המוסד, יצא בשנה הבאה לאור בהוצאת רנדום האוס ובמקביל בשפות רבות נוספות ברחבי העולם.

ד"ר ברגמן מנהל מאבק ארוך שנים למען חופש המידע וזכות הציבור לדעת. במסגרת מאבק זה הביאו פרסומיו ועתירות שהגיש לפתיחתם לעיון הציבור של תיקים רבים בהם המחקרים החסויים על מלחמת יום הכיפורים, מסמכים רבים המתארים את פעילות המודיעין הישראלי באפריקה, פרוטוקולים של משפטים בנושאי ביטחון ועוד. ד"ר ברגמן היה החבר הישראלי היחיד בצוות העיתונאים הבין-לאומי שבדק ופרסם את מסמכי וויקיליקס וחבר בצוות העוסק, גם בימים אלה, בפרסום מסמכי אדוארד סנודן.  הוא סיים בהצטיינות את הדוקטורט שלו, שנכתב בהנחייתו של פרופ' כריסטופר אנדרו, גם הוא מקיימברידג',  ההיסטוריון של שירותי המודיעין הבריטיים. את ההתמחות שלו במשפטים עשה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה.

 נושאי הרצאות נוספים:

מדינת ישראל תעשה הכל?– בעקבות רב המכר של ד"ר רונן ברגמן על המרדף החשאי של קהילת המודיעין הישראלית בניסיון לאתר ולהשיב לישראל את השבויים והנעדרים

נקודת האלחזור? מאבקו של המוסד נגד איראן וחזבאללה- הסיפור שלא סופר

ההקלטות חושפות הכל: מלחמת יום הכיפורים כפי שמעולם לא נשמעה וסופרה

למידע נוסף על ד"ר עו"ד רונן ברגמן

    הזמנת הרצאה

    * שדות מסומנים בכוכבית הינם שדות חובה


    קראתי ויש אישור לתנאים    גלריית וידאו של ד"ר עו"ד רונן ברגמן

    צילום: Dana Kopel