fbpx

"ומה אתה היית עושה- מאשר לירות או לא?"

ד"ר עו"ד רונן ברגמן


הרצאות אונליין

מוטיבציה והשראה

תקשורת עיתונות וספרות

מדיני ובטחוני

60 דקות

עברית, אנגלית

ללא הגבלה

תיאור ההרצאה

שאלות של מוסר, אתיקה ומשפט בפעולות מיוחדות ומבצעי מודיעין: מבט מהשטח. במשך שנים רבות וכדי להילחם בטרור ובתפוצת הנשק להשמדה המונית נאלצה ישראל להפעיל גם את האמצעים הקיצוניים ביותר- הפצצות של מטרות הנמצאות בלב אוכלוסייה אזרחית, עינויים של חשודים, התנקשויות, חדירה למאגרי מידע ופגיעה חמורה בזכות לפרטיות, גיוס סוכנים תוך שימוש בסחיטה ואיומים ועוד ועוד.

מאז 11 בספטמבר וגלי הטרור ששטפו את המערב לאחר מכן, גם ארצות הברית ומדינות אחרות באירופה נאלצו לנקוט באמצעים דומים. ההתלבטות והמחלוקת הציבורית דומה- האם זה מוסרי? האם זה חוקי? האם מותר לפגוע באופן כה בוטה בזכויות האדם של אחד, לרבות הזכות על גופו, חירותו וחייו, כדי לשמור על אדם אחר? היכן עובר הגבול בין הערכים הבסיסיים של דמוקרטיה לאמצעים שמדינה נוקטת כדי לשמור על חיי אזרחיה.

המסר העיקרי של ההרצאה

ד"ר רונן ברגמן ידון בשאלות מאתגרות אלה בהרצאה שכל כולה לא דיון תיאורטי שורה של מצבים, התלבטויות, רגעים דרמטיים, חלקם בחדרי הפיקוד והשליטה של מבצעי חיסול, חלקם במתקני החקירות של טרוריסטים, וחלקם בפגישות שבין ראשי המוסד וקהילת המודיעין לראש הממשלה- כולם מקרים שאירעו באמת. הוא ישאל את הקהל- "ומה אתה היית עושה" לו אתה או את מהקהל היית צריך\כה לקבל את ההחלטה.

כמה מילים על המרצה

ד"ר עו"ד רונן ברגמן הוא פרשן בכיר בידיעות אחרונות וכתב המגזין השבועי של הניו יורק טיימס במזרח התיכון. עיקר עיסוקו בנושאי צבא, יחסים בין לאומיים, מודיעין וטרור. ברגמן הוא מחברם של שישה ספרים, כולם היו רבי מכר. ברגמן היה שותף לכמה סרטים דוקומנטריים ואף כתב תסריט לסרט חדש של עמוס גיתאי, המבוסס על כמה פרקים מספרו "מדינת ישראל תעשה הכל". ד"ר ברגמן מנהל מאבק ארוך שנים למען חופש המידע וזכות הציבור לדעת. במסגרת מאבק זה הביאו פרסומיו ועתירות שהגיש לפתיחתם לעיון הציבור של תיקים רבים בהם המחקרים החסויים על מלחמת יום הכיפורים, מסמכים רבים המתארים את פעילות המודיעין הישראלי באפריקה, פרוטוקולים של משפטים בנושאי ביטחון ועוד. ברגמן בעל תואר ראשון בהצטיינות במשפטים מאוניברסיטת חיפה ומאסטר ביחסים בין-לאומיים מאוניברסיטת קיימברדיג', בריטניה.

הוא כותב באופן קבוע גם בשבועון "דר שפיגל" בגרמניה. עיקר עיסוקו בנושאי צבא, יחסים בין לאומיים, מודיעין וטרור. הוא כתב בעבר בוול סטריט ג'ורנל, וניוזוויק, לצד הגארדיין והטיימס בבריטניה. ד"ר ברגמן הגיש את התוכנית ערב חדש בטלוויזיה החינוכית במשך שש שנים. דויד רמניק, העורך הראשי של הניויורקר הכתיר אותו כ"עיתונאי החוקר הטוב בישראל". גיאורג מסקולו, העורך הראשי של דרשפיגל כתב עליו כי הוא "המומחה הטוב ביותר בעולם לענייני המוסד".

מתוך רבי המכר אותם כתב, ספרו הרביעי, "The Secret War With Iran" פורסם בספטמבר 2008 בהוצאת סיימון אנד שוסטר, בארצות הברית ובאירופה, וזכה לביקורות נלהבות. האקונומיסט הבריטי כתב כי:"הספר הוא קריאה מרגשת". ספרו הבא של ברגמן, העוסק בתולדות המוסד, יצא בשנה הבאה לאור בהוצאת רנדום האוס ובמקביל בשפות רבות נוספות ברחבי העולם.

ד"ר ברגמן מנהל מאבק ארוך שנים למען חופש המידע וזכות הציבור לדעת. במסגרת מאבק זה הביאו פרסומיו ועתירות שהגיש לפתיחתם לעיון הציבור של תיקים רבים בהם המחקרים החסויים על מלחמת יום הכיפורים, מסמכים רבים המתארים את פעילות המודיעין הישראלי באפריקה, פרוטוקולים של משפטים בנושאי ביטחון ועוד. ד"ר ברגמן היה החבר הישראלי היחיד בצוות העיתונאים הבין-לאומי שבדק ופרסם את מסמכי וויקיליקס וחבר בצוות העוסק, גם בימים אלה, בפרסום מסמכי אדוארד סנודן.  הוא סיים בהצטיינות את הדוקטורט שלו, שנכתב בהנחייתו של פרופ' כריסטופר אנדרו, גם הוא מקיימברידג',  ההיסטוריון של שירותי המודיעין הבריטיים. את ההתמחות שלו במשפטים עשה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה.

 נושאי הרצאות נוספים:

מדינת ישראל תעשה הכל?– בעקבות רב המכר של ד"ר רונן ברגמן על המרדף החשאי של קהילת המודיעין הישראלית בניסיון לאתר ולהשיב לישראל את השבויים והנעדרים

נקודת האלחזור? מאבקו של המוסד נגד איראן וחזבאללה- הסיפור שלא סופר

ההקלטות חושפות הכל: מלחמת יום הכיפורים כפי שמעולם לא נשמעה וסופרה

למידע נוסף על ד"ר עו"ד רונן ברגמן

    הזמנת הרצאה

    * שדות מסומנים בכוכבית הינם שדות חובה


    קראתי ויש אישור לתנאים    גלריית וידאו של ד"ר עו"ד רונן ברגמן

    צילום: Dana Kopel